Ako si zvýšiť hodnotu u svojho zamestnávateľa
Vzťah zamestnanec - zamestnávateľ je vždy veľmi komplikovaný a s postupom času prechádza do rutinnej úrovne, kedy ani jedna zo strán tú druhú neprekvapí. Často sa stáva, a to vinou mnohých faktorov, že zamestnanec uviazne na mŕtvom bode, z ktorého je minimálna šanca na kariérny rast alebo zvýšenie platu. Zamestnanec má v tomto prípade tri možnosti: zmieriť sa s vzniknutou situáciou, odísť z firmy alebo zvýšiť svoju hodnotu u zamestnávateľa.
Tretia možnosť je síce najzložitejšie, ale predstavuje spôsob, ako sa posunúť ďalej v profesijnom, ale aj osobnom živote. V prvom rade si musíte uvedomiť, čo zamestnávateľ od svojich zamestnancov očakáva. Zamestnávateľ potrebuje lojálnych zamestnancov, ktorí sú profesionálmi vo svojom odbore. Ktorí sa neustále vzdelávajú, majú hlboké znalosti problematiky, a zároveň sú iniciatívni a schopní zvládať prácu aj za svojich kolegov.
Je na vás, aby ste svojmu zamestnávateľovi ukázali, že vy ste práve touto osobou. Ako na to? Plňte úlohy aj nad rámec svojich pracovných povinností a majte dokonalý prehľad o firme. Prichádzajte s novými nápadmi a poskytujte pomocnú ruku svojim kolegom. Buďte tou osobou, na ktorú sa každý obracia, inými slovami zvyšujte svoju hodnotu aj v kolektíve. Tiež sa nezabudnite pravidelne vzdelávať, sledujte nové trendy a zvyšujte svoju kvalifikáciu. Zamestnávatelia uprednostňujú zamestnancov, ktorí zvládajú reagovať na nové podmienky či prichádzajú s inovatívnymi nápadmi. Títo zamestnanci totiž prinášajú do firmy konkurenčnú výhodu a sú prvými, na ktoré zamestnávateľ myslí, keď chce obsadiť vyššie manažérske pozície.
Najefektívnejším spôsobom, ako zvýšiť svoju hodnotu u zamestnávateľa, je ďalšie vzdelávanie. napríklad formou MBA štúdia, ktoré je takmer nevyhnutnosťou u manažérskych pozícií. Ale pozor! Nezabudnite, že samotný titul vám hodnotu nezvýši. To môžu urobiť len získané znalosti, ktoré dokážete správne aplikovať do praxe. Starostlivo preto vyberajte nielen odbor štúdia, ale aj vzdelávacej inštitúcii. Zaujímajte sa o priebeh výučby, o možnosti štúdia online a o profesijné skúsenosti vyučujúcich. Dávajte prednosť inštitúciám, ktoré vám ponúkajú praktické prehlbovanie vedomostí, pred tými, ktoré sú zamerané len na teoretické vzdelávanie.
Pokiaľ vám ale ani vyššiu úroveň vzdelania nezaistí kariérny rast a nezvýši hodnotu u vášho zamestnávateľa, poobzerajte sa po inom zamestnaní. Budete milo prekvapení, ako s titulom MBA vzrastie vaša hodnota na pracovnom trhu.